تبلیغات
سربازولایت - تغییر محسوس شعارهای امسال پیاده‎روی اربعین به سمت مبارزه با امریکا، اسرائیل و داعش
سرباز ولایت 313 « نشریه تربیتی اخلاقی خُلُق ** باتمام وجود گناه کردیم نه نعمتهایش را از ما گرفت و نه گناهانمان را فاش کرد اگر بندگی اش را میکردیم چه میکرد . مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت (رحمته الله علیه) ***»
 
نوشته شده توسط : سرباز ولایت

گروه معارف – رجانیوز :حضور 20 میلیون نفر شیعه و مسلمان در یک اجتماع سالانه، موضوع کوچکی نیست که بتوان از کنار آن به راحتی گذشت،خصوصا اکنون که کشور میزبان این جمعیت یعنی عراق درگیر یک جنگ تحمیلی داخلی از سوی قدرتهای منطقهای هم باشد، با این حال آنچه مشخص است، تلاش معنادار جریان رسانهای غالب جهانی برای نادیده گرفتن این اجتماع مهم و بزرگ است، اجتماع بزرگی که به جهت محتوای ظلمستیزانه قیام سیدالشهداء علیهالسلام نقش مهمی نیز میتواند در ایجاد شرایط غلبه در جبهههای جنگ با داعش را فراهم کند.

گروه معارف – رجانیوز :حضور 20 میلیون نفر شیعه و مسلمان در یک اجتماع سالانه، موضوع کوچکی نیست که بتوان از کنار آن به راحتی گذشت،خصوصا اکنون که کشور میزبان این جمعیت یعنی عراق درگیر یک جنگ تحمیلی داخلی از سوی قدرتهای منطقهای هم باشد، با این حال آنچه مشخص است، تلاش معنادار جریان رسانهای غالب جهانی برای نادیده گرفتن این اجتماع مهم و بزرگ است، اجتماع بزرگی که به جهت محتوای ظلمستیزانه قیام سیدالشهداء علیهالسلام نقش مهمی نیز میتواند در ایجاد شرایط غلبه در جبهههای جنگ با داعش را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار رجانیوز، آنچه مراسم راهپیمایی امسال را با مراسم اربعین سالهای گذشته متفاوت کردهاست باید در دو نکته مهم خلاصه کرد، یکی افزایش فزاینده حاضرین در این همایش چه از مردم عراق و چه از مردم کشورهایی چون ایران و دیگری سایه انداختن جنگ با داعش بر این راهپیمایی و تطبیق مضامین عاشورایی با شرایط حال حاضر میادین نبرد در کشور عراق.

این در حالی که با اشاره رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور پر شورتر ایرانیان در این مراسم مهم و بزرگ و تشکیل ستاد  دائمی اربعین در سازمان حج، شرایط آسانتری برای حضور ایرانیان در این همایش بینالمللی فراهم شده و با تسهیلات ویژه دولت عراق خصوصا حذف روادید، برآورد حضور بیش از یک میلیونی ایرانیان در این همایش وجود دارد.

در همین حال برآوردهای میدانی نیز از افزایش حضور مردم عراقی و دیگر شیعیان جهان در همایش میلیونی اربعین و همینطور افزایش میزان و تعداد مجموعههای مردمی برای پذیرایی از زائرین سیدالشهداء علیهالسلام حکایت دارد.

اما در کنار این افزایش که شاید بی تاثیر از شرایط خاص کشور عراق در ماههای اخیر نباشد، تاثیر مضامین عاشورایی بر انسجام بیشتر مردم عراق برای نبرد با داعش را نیز باید از ویژگیهای خاص راهپیمایی امسال دانست.

«مع عاشورا سنقاوم»؛ «کل ارض کربلا»؛ «نحن حسینیون ما بقینا»؛ این شعارهایی است که اگر زائر باشید، در مسیر پیادهروی به سمت کربلا، بارها و بارها مشاهده خواهید کرد. این سوای از اسم داعش، پرچم امریکا و پرچم اسرائیل است که در مقابل موکبهای بسیاری از عراقیها برای پا گذاشتن و عبور از روی آن توسط زائرین نقش بسته است.

این در حالی است که در برخی از مواکب هم با استناد به فتوای جهاد آیتالله سیستانی در مقابل فتنه داعش، از مردم عراق برای حضور در جبهههای نبرد علیه داعش دعوت شده است.

 از سوی دیگر خبرهای رسیده از جبهههای جهاد علیه داعش نیز حکایت از افزایش روحیه رزمندگان به دنبال حضور پرشور مردم و برگزاری با عظمت این راهپیمایی دارد. این خبر را حجتالاسلام پناهیان در محفل سخنرانی که در یکی از موکبهای بین مسیر نجف و کربالا برگزار شد اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار رجانیوز، در آخرین شب از محفل سخنرانی و عزاداری موکب امام رضا علیهالسلام که به همت ایرانیان حاضر در همایش بینالمللی اربعین و با مداحی میثم مطیعی، سخنرانی حجتالاسلام پناهیان و حضور جمع زیادی از زائرین حرم سیدالشهداء علیهالسلام برگزار شد، وی با اشاره به حضور پرشور مردم ایران در راهپیمایی اربعین سال جاری، عنوان کرد اخباری که از جبهههای نبرد علیه داعش رسیده حاکی از افزایش روحیه رزمندگان به دلیل حضور پرشور مردم و خصوصا ایرانیان در مراسم اربعین است که این موضوع دلگرمی بزرگی برای رزمندگان مبارز در این مناطق بوجود آورده است.

البته پناهیان از حضور اندک ایرانیان در امر پذیرایی و موکبداری در مراسم اربعین نیز گلایه کرده و علاوه بر حضور در پیاده روی لزوم افزایش موکبهای پذیرایی در سالهای آینده را نیز از ضرورتهای شرکت ایرانیان در این برنامه بینالمللی دانست.

روز گذشته نیز در برنامهای مشترک، کاروانهای ایرانی حاضر در نجف و با سخنرانی حاج سعید قاسمی و مداحی حاج مهدی سلحشور، پیاده روی خود به سمت کربلا را آغاز کردند، این در حالی است که در برنامهای مشابه در روزهای گذشته نیز با حضور حجتالسلام پناهیان و حاج حسین یکتا بخش دیگری از کاروانهای ایرانی از میادن ثورةالعشرین شهر نجف حرکت خود به سمت کربلا را آغاز کرده بودند.

اما به نظر میرسد حضور در این اجتماع را میتوان یک برآورد معقول و واقعبینانه از شرایط سیاسی و یا اجتماعی و فرهنگی کشور عراق به دست دهد و این برآور را باید در سال جاری الهام گرفتن از مضامین عاشورایی در نبرد با جریانات تکفیری و امریکایی انگلیسی همچون داعش دانست.

مشروح سخنان حجت الاسلام پناهیان در ذیل آمده است:

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در این مراسم گفت: در قرآن آمده است که هرکسی که نشانه‌های الهی را گرامی بدارد این ناشی از تقوای قلب او است، آقای بهجت توضیحی درباره آن دادند، ایشان نسبت به مسائل مهم تاکید بسیاری داشت. ایشان گفتند که هرجایی که نشانه‌هایی از نشانه‌های الهی بود باید گرامی داشته شود و فقط مختص حج نیست.

وی افزود: نشانه‌های خدا غالبا نشانه‌های اولیا خدا است. وقتی نسبت تقوا به قلب داده می‌شود نشان از آن است که تعظیم این شعائر بیش از هرچیزی دل آدم‌ها مؤثر است. بعد از آن آقای بهجت علائم مؤمن را برشمردند و وجود اربعین را یکی از شعائر دانسته و تعظیم آن را لازم دانستند. در حالی که آن زمان به شکل کنونی این سفر پا نگرفته است.

پناهیان ادامه داد: تعظیم شعائر در اصل و در تعریف امام (ره) به معنی هیاهو و سروصدا کردن و ایجاد تبلیغات است که صدای آن را همه دنیا بشنود. تعظیم شعائر چیزی از جنس مودت به اهل بیت (ع) است. کسی که در انتهای کار خود به دنبال تعظیم شعائر نباشد معلوم نیست که تقوا کاملی داشته باشد. تعظیم شعائر بر روی تمام دل‌های پاک تأثیر می‌گذارد. احترام به اولیا خدا هم از تقوا است و اگر کسی بخواهد کار فرهنگی کند اگر تقوا نداشته باشد کارش درست نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه قطعاً هیج تعظیم شعائری بالاتر از حفظ یاد شهدا نیست، افزود: قطعاً در این بین سر و صدا راه انداختن برای امام حسین (ع) بالاترین تعظیم شعائر است. وقتی عده ای در یک میعادگاه جمع می‌شوند قطعاً حضور در آن جمع بسیار ارزش بالایی دارد تا اینکه دشمنان هم اعتراف کنند که بزرگ‌ترین تجمع بشری در طول تاریخ دارد دور کربلا شکل می‌گیرد. اگر من قطره از این اقیانوس باشم چرا نباشم که بهره ببرم؟ اگر آخر الزمان است شاید این آخرین زمان اتمام حجت برای بیداری دل‌ها قبل از ظهور باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بسیاری از سراسر دنیا با دیدن تصاویر این پیاده روی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. این‌ها دل‌های پاکی است که امام حسین بر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و این دل آمادگی تأثیرپذیری و بیداری را دارد. این راهپیمایی این آمادگی را می‌تواند به ظهور برساند. اگر که جهان منتظر من بوده است که من این چند قدم را راه بروم الهی که من بمیرم اگر در این راهپیمایی شرکت نکنم. نام من ثبت نشود و در آن زمانی که می گویند چرا وقتی افراد میلیونی به زیارت امام حسین (ع) می‌آمدند، من چه باید بگویم؟ ما در اینجا حاضر شده‌ایم که بگوییم حسین من هم بوده‌ام.

 

پناهیان تصریح کرد: ما این سفر را زیارت مستحب تلقی نمی‌کنیم و حضور در این سفر برای ما یک وظیفه است. من تعبیر واجب را نمی‌توانم بکار ببرم. البته من این حرف را در اینجا می‌زنم اما جرات نمی‌کنم که این حرف را در شهرها بزنم چرا که ممکن است بگویند برای تبلیغ این سفر این حرف را می‌زنم و یا کسی اگر نتواند بیاید مأیوس شود. در این چند سال دل‌های مردم تکان خورده است و مردم هرسال عازم این سفر شده‌اند.

وی خطاب به آن‌هایی که خبر و تصاویر این برنامه را در کشور می‌شنوند، گفت: خوشا بحال شما که به این سفر نیامده اید چرا که آن‌هایی که آمده‌اند بیچاره شده‌اند. قدم به قدم از آن‌ها پذیرایی شده است در حالی که بر ائمه چیز دیگری گذشته است. خدا نکند بچه ای در این راه زمین بخورد همه دور او جمع می‌شوند. ما این سفر را ضروری می دانیم. می گویند که همه اربعین را در کربلا هستند. اینکه همه می‌روند پس ما هم باید برویم و نباید خودمان را محدود به امکانات کنیم. هرچقدر از این مسئله ضربه خوردیم بس است و دشمن باید بداند که دیگر بدبخت شده است.

استاد دانشگاه هنر افزود: برخی در روزنامه‌های خود نوشتند که دیگر دوران شهدا تمام شده و زمانی که پیکر شهدا می‌آمد بسیار ناراحت بودند. آن شهدا پیش قراول بوده‌اند و من به شما این مژده را بدهم که اکنون راه دیدار مناطق دفاع مقدس حسین در کربلا باز شده است. آن‌هایی که در آن مناطق متحول می‌شدند باید بیایند و اینجا را ببینند که اصل آن در اینجا است.  این سفر رزمی است بدون اسلحه حضور این افراد دشمن را کشته است. مادر برخی از رزمندگان عراقی مدتی پیش گفتند که ما بسیار خوشجال شده‌ایم چرا که شاهدیم ایرانی‌ها به این سفر آمده‌اند چرا که گفته شده است که کار جنگ با دشمنان به جایی می‌رسد که بدون هیج گونه درگیری دشمن شکست می‌خورد.

پناهیان تصریح کرد: کسی که در این سفر حضور کرده ائمه(ع) یا با او کاری دارند یا کاری را انجام داده‌اند که لایق این سفر شده‌اند یا شاید گفته‌اند که اگر در این سفر حضور نداشته باشد نابود می‌شود. اسرار عالم را کسی خبر ندارد. وقتی رسیدید به امام حسین بگویید آقا آیا با من کاری داشتید که من را خبر کردید؟ اینگونه درخواست خود را از امام مطرح کنید.  قطعاً شما را بی علت نیاورده‌اند و شاید شما را نیاز دارند و این گرد و غبار و حضور در این سفر را بی دلیل به کسی نمی‌دهند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 آذر 1393 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
tala چهارشنبه 26 آذر 1393 01:25 ب.ظ
سلام چند روزیه دارم وبلاگ هایی که مطالب جدید میزارن رو جمع می کنم یه لیست بزرگی شده دعوت می کنم تو هم وبلاگت رو توی این لیست ثبت کنی
مهرنوش چهارشنبه 26 آذر 1393 12:21 ب.ظ
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
رها چهارشنبه 26 آذر 1393 12:01 ب.ظ
سـلام وبـــلاگـ ـ ــ خوشـ ـملیــ ــ داری هـ ــاااااااااااااااااااااااااااا :-*
پیــــــــــش منـ ــم بیـ ــااااااااااااااااا گلـ ـــممممممممممممم
دوســــ ــــــــ ـــــــ ـــــتت دااااااااااااااااااارمــــــ ــــــــ ـــــــــــــــ :-*
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر